Посів томатів на розсаду

Вирощування рослин, чи то овочевих, чи садових процес творчий, а іноді навіть креативний. Але все ж таки вимагає дотримання деяких принципів та закономірностей. Оскільки кожна рослина має свої індивідуальні потреби.

Томати також не виключення, хоча не є складною у вирощуванні культурою.

Способів її вирощування дуже багато - без розсадний спосіб, розсадний, у теплиці, в парнику, у відкритому ґрунті.

Зараз хочу зупинитися на найпоширенішому - розсадному, в домашніх умовах для присадибного господарства, тобто не у великій кількості, яка не передбачає промислових об’ємів реалізації. І навіть у нашому випадку є також розмаїття можливостей.

Терміни посіву помідорів на розсаду

Для того щоб визначити дату посіву, ми маємо врахувати подальший спосіб вирощування, клімат вашого регіону, терміну дозрівання та терміни отримання бажаного урожаю. Зазвичай на присадибній ділянці ми хочемо мати стиглі помідори увесь сезон, а то й довше. Тому заздалегідь цікавимося сортами та гібридами за термінами дозрівання - ранні, середні та пізні. Деякі з пізніх сортів можна зберігати навіть до нового року, дотримуючись правил зберігання.

Вирощування розсади у нас продовжиться 80-85 днів з дня посіву. Відштовхуючись від цих термінів розраховуємо дату посіву. 

 • Для теплиць та парників посів починаємо з 1 лютого, оскільки у ґрунт плануємо цю розсаду висадити вже з 1 квітня.
 • Для відкритого ґрунту помідори сіємо починаючи з 15 березня, оскільки в ґрунт їх будемо висаджувати орієнтовно 10-15 травня

Якщо ваші терміни висадки розсади інші, відраховуємо від бажаної дати 80-90 днів і сіємо.

Підготовка ґрунту для розсади

Ми вже з вами говорили про ґрунтосуміші для рослин, які вирощуємо розсадним способом, але я нагадаю. Ґрунт має бути легким за структурою, поживним та гігроскопічним для гарного утримання вологи. Здорова та сильна розсада це вже великий шанс для отримання гарного врожаю.

Найбільш вдалими для себе визначила такі суміші:

1 варіант - 6 частин перегною : 2 частини дернового ґрунту : 2 частини піску річкового; 

2 варіант - 1 частину дернового ґрунту : 1 частину перегною, тобто пополам;

3 варіант - 5 частин дернового ґрунту : 1 частину торфу : 1 частину перегною;

 

Підготовка насіння до посіву

Загально прийняті методи знезаражування та стимулювання до проростання насіння:

 • замочування насіння у розчині перекису водню (1 ст.л. перекису водню на 200г води 2-3 години);
 • замочування насіння у розчині перманганат калію (1%-розчин на 30 хв.);
 • сода (0,5%-розчин, тримати близько доби);
 • «Фітоспорін» (розчин за        інструкцією    на пакуванні, вимочувати 2-3 години);
 • дехто використовує навіть сік алое, хоча антисептичний ефект тут під питанням;
 • з використанням насіннєвих протруйників за інструкцією на пакуванні:

Фунгіциди - Превікур, Магнікур Енерджи, Квадріс.

Інсекто-фунгіциди - Селес Топ, Юнта Квадро, Нупрід Макс.

Стимулятори росту - Епін, Івін, Емістим.

Висівати можна вологим насінням, зразу після замочування, але можна і злегка його провітрити, підсушити, щоб насіння не прилипало до рук і не було необхідності розкладати його пінцетом. 

Насіння томатів має захисний шар, який містить природній інгібітор - пригнічувач проростання, в іншому разі дозріле насіння почало б проростати прямо у плоді, бо там тепло, волого і поживно. Тому при замочуванні ми ще й змиваємо той пригнічувач і стимулюємо насіння до швидшого проростання, а стимулятори росту є каталізаторами (прискорювачами) цих процесів. 

 

Посів насіння томатів на розсаду

Розсада томатів добре реагує на пересадку, навіть навпаки - відсікання (пікіровка) кінчика кореня стимулює його розгалуження і в наслідок цього створюється більша площа кореневої системи, здатної до поглинання більшої кількості поживних речовин та вологи. Тому помідори можна висівати в ящички, з шириною між рядками біля 3х см, відстань між насінинами 1,0-1,5 см. На стадії 2х пар справжніх листочків проводимо пікіровку розсади у більші ємкості, або в парник.

Наповнюємо ящики для посіву ґрунтом товщиною не менше 5 см, робимо рядочки, проливаємо щедро рядочки теплою водою, розкладаємо насіння і засипаємо зверху шаром ґрунту близько 0,5-0,7 см. З розпилювача зволожуємо поверхню ґрунту, поміщаємо ящики в прозорі пакети, або затягуємо харчовою плівкою. Чому прозорою? Бо для проростання насіння помідорів необхідне світло.

Оптимальною температурою проростання помідорів буде +20-22С.

Після перших сходів, знімаємо пакети чи плівку, слідкуємо за вологістю поверхні, знижуємо температуру до +18С. Слідкуємо за вологістю і не забуваємо, що надлишкова волога стимулює розвиток патогенних організмів і загнивання ніжки рослини. Попередження витягування розсади полягає в гарному освітленні, а при необхідності досвічування. При понижених температурах і яскравому освітленні ваша розсада до моменту пікіровки буде висотою не більше 10 см.

 ​Пікіровка розсади

Обов’язковим прийомом при вирощуванні розсади томатів буде пікіровка. Як ми говорили вище, прищипування чи відсікання кінчика кореня стимулюватиме розгалуженню кореневої системи. При посадці на дорощування розсади, заглиблюємо її в ґрунт ще на 5 см від початкової точки заглиблення - томати гарно нарощують повітряне коріння, а заглиблення сприятиме додатковому вкоріненню. Пікірувати томати можна в парники на біо-обігріві (початок-середина квітня), або знову у ящики для дорощування на підвіконні.

Підживлення розсади

За увесь період вирощування розсади помідорів проводимо три підживлення.

 • Перше - через два тижні після сходів поливаємо розчином гуматів калію та натрію з мікроелементами, або готовими добривами, які збалансовані за складом і призначені саме для розсади. Це може бути Plantafol з формулою NPK 30.10.10.
 • Друге підживлення проводимо через 2 тижні після пікіровки, збільшуючи частину калію та фосфору.
 • Трете підживлення проводимо за тиждень до висаджування розсади у відкритий ґрунт, дублюючи компонентність другого підживлення.

Висаджування у відкритий ґрунт проводимо після закінчення небезпеки зворотних заморозків, у вечірній час, у безвітряну погоду. Бажане притінення у перші два тижні після висадки у відкритий ґрунт.

В неопалювані теплиці починаємо висаджувати з 1 квітня, ретельно слідкуємо за прогнозами погоди. У випадку різкого пониження температури підготувати дуги та агроволокно, в середені типлиці організувати захисні тунелі. Можна використовувати задимлення теплиць перез заморозками. 

 Бажаємо Вам щедрих урожаїв!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Теплиці які знаходяться у виставковому центрі:

1.Теплиця "Дачна"

2.Теплиця Удачна Комбі (покриття: торці зашиті полікарбонатом, верх - багатосезонна плівка)

3.Теплиця Удачна Комбі (покриття з полікарбонату)

4.Теплиця «Форра» (покриття: торці зашиті полікарбонатом, верх - багатосезонна плівка)

5.Теплиця Форра (покриття з полікарбонату)

6.Теплиця Удачна Профі 3 (покриття: торці зашиті полікарбонатом, верх - багатосезонна плівка)

7.Теплиця Удачна Профі 3 (покриття з полікарбонату)

8.Теплиця Удачна Профі 4 (покриття: торці зашиті полікарбонатом, верх - багатосезонна плівка)

9.Теплиця Удачна Профі 4 (покриття - полікарбонат)

10.Теплиці фермерські та промислові (покриття: торці зашиті полікарбонатом, верх - багатосезонна плівка)

11.Теплиці фермерські та промислові (покриття - полікарбонат)

12.Парник «Перчик-М» з М-подібного профілю

Теплиця твоєї мрії. Виставка теплиць. Овочі цілий рік